HOPR DAO Deneyimi v0.2

DAO DENEYİMİ v0.2

İkinci HOPR DAO deneyiminin zamanı geldi! Son DAO oylamasında likidite sağlama konusunda oy verildi ve tüm kripto piyasasının en yüksek yönetim katılım oranlarından birini gördük. Bu sefer, DAO tarafından kontrol edilen yaklaşık 300 bin doların nasıl harcanacağına dair topluluğun görüşüyle ilgileniyoruz. Daha öncekiyle aynı sistemi kullanacağız: Güçlü teklifler üretmek ve elde tutulan HOPR miktarına göre adil güç dengesi sağlamak için tasarlanmış üç aşamalı bir süreç.

Tartışma aşaması 12 Ekim Salı günü TR saatiyle 15:00’da başlayacak. Oylama ise bir haftadan daha kısa bir süre sonra, 18 Ekim Pazartesi günü TR saatiyle 14:00’da başlayacaktır. Daha önce olduğu gibi, tartışma ve referandum aşamaları HOPR forumunda yapılacak, oylama ise snapshot kullanılarak yapılacaktır.

Ayrıca teşvikler de olacak: DAO katılımcılarının her biri bir HOPR Boost NFT alacak ve ayrıca 50.000’e kadar HOPR tokeni dağıtılacaktır.

Son DAO deneyimine katılmadıysanız veya ne olduğuna dair bir hatırlatmaya ihtiyacınız varsa, buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

SÜREÇ

Bir İsviçre projesi olan HOPR DAO, İsviçre yarı-doğrudan demokrasisinin süreçlerini geniş ölçüde taklit eder. Katılımcılar, seçilen konuyu tartışır ve konuya dair önerilerde bulunur. İnsanlar daha sonra teklifleri için imza toplar ve yeterli imzayı alan teklifler tüm HOPR token sahiplerinin oylarına sunulur.

Bu sefer işleri biraz farklı yapıyoruz. Birbiriyle bağlantılı iki konu olacak: biri üç aşamalı sürece sahip olacak, diğerinde ise sadece oylama yapılacaktır. Sadece oylama hızlı ama bazı nüansları kaçırmamıza sebep olurken, bu bize sistemin tamamı arasında karşılaştırma yapmamızı (ayrıntılı ama yavaş) sağlayacaktır.

Başlarken her aşamanın tam açıklamalarını yayınlayacağız, bu nedenle bu HOPR Medium kanalına abone olduğunuzdan ve Telegram’daki duyuruları takip ettiğinizden emin olun.

KONU(LAR)

Bu DAO oturumunun konusu şu olacaktır: “Balancer Likidite Havuzu ve Uniswap v2 havuzundan elde edilen ücretler nasıl kullanılmalıdır?”

Toplamda, lansman ile son DAO deneyimi sonrasında Uniswap v3’e geçiş arasında, 500.000’e yakın HOPR token ve 170.000 DAI civarında ücret elde edildi. Bu, mevcut fiyatlarla yaklaşık 300 bin dolar!

Her iki kripto para birimi için biraz farklı bir formatla ayrı ayrı soru soracağız. Bunu iki nedenden dolayı yapıyoruz: ilk olarak, soru sormak için farklı yaklaşımları denemek istiyoruz; ikincisi, HOPR tokenlerinin nasıl kullanılacağı konusunda daha fazla kısıtlama bulunması (aşağı yönlü fiyat baskısından kaçınmak için HOPR ekosistemi içinde kalmasını gerçekten isteriz) ve DAI’nin teorik olarak çok daha özgürce harcanabilir olması (daha sonra buna daha fazla değinilecektir).

HOPR TOKEN OYLAMASI

HOPR tokenları için, HOPR Derneği fonların nasıl harcanması gerektiğine dair yaklaşık yarım düzine farklı teklif sunacak. Bu önerileri forumda tartışabileceksiniz, ancak tek resmi yönetim aşaması oylama olacak: herkes en sevdiği öneriye/önerilere oy verecek ve bütçe %40 / %30 / %20 / %10 oranlarında ilk dörde bölünerek pay edilecektir (en az popüler olan iki seçenek DAO tarafından finanse edilmeyecektir).

DAI OYLAMASI

Fonların DAI kısmı için işleri çok daha açık hale getireceğiz: HOPR projesine ve HOPR ekosistemine fayda sağlamak için DAI’yi en iyi nasıl harcayacağınıza dair fikirlerinizi istiyoruz. Tüm fikirlere açığız (ancak moderatörler uygulanması imkansız veya tamamen yasa dışı olan önerileri silecektir).

Sürecin bu kısmı, tam üç aşamalı HOPR yönetim sistemini içerecektir: tartışma, referandum ve ardından oylama. HOPR jetonlarının nasıl harcanacağına ilişkin oylamanın aksine, oylamanın DAI bölümünün sonuçları tavsiye niteliğinde kabul edilecektir. Bu biraz hayal kırıklığı yaratabilir, bu yüzden kararın arkasındaki mantığı açıklamak için biraz zaman ayırmaya değer.

Bunu, hayal gücünüzü kısıtlamadan fikirlerinizi toplayabilmemiz için yapıyoruz. Her şeyi masaya koymak istiyoruz, ancak neyin mümkün olup olmadığına dair önceden tam bir hukuki görüş almak mümkün değil. DAO’lar, yasalarca tam olarak kabul edilmeden hızla gelişen bir kavramdır, bu nedenle neyin mümkün olup olmadığı şaşırtıcıdır. Ve daha önce deneyimlediğimiz gibi, çılgınca hangi tekliflerin uygulanabilir olduğunu bulmaya çalışırken tartışmayı duraklatmak zorunda kalmamız, pürüzsüz bir süreç sağlamaz. Bu yöntem, uygulama ayrıntılarında fazla boğulmadan daha geniş bir teklif yelpazesine sahip olmamızı sağlar.

Yine de endişelenmeyin: Bu tavsiye oylamasını, tekliflerin tam olarak tanımlandığı, doğru bir şekilde maliyetlendirildiği ve sahip olduğumuz bağlayıcı hukuk ekibimizin onayıyla hızla takip etmeyi planlıyoruz.

ZAMAN ÇİZELGESİ

• Tartışma (12-18 Ekim). Katılımcılar konuyu tartışır ve önerilerde bulunur. Forumda “beğen” işlevinin kullanılması, tartışmadaki bir gönderi için takdir edildiğini gösterir ve ayrıca teklif gönderilerinde resmi bir imza olarak sayılır. Beğeniler ayrıca teşvik ödemesi hesaplamasının bir parçası olarak kullanılır (aşağıya bakın).

• Referandum (18–19 Ekim). Tartışma aşamasında yeterli desteği toplayan öneriler referandum aşamasına geçer. Tartışma bu noktada kapanır, ancak herkes 1. Aşamaya katılmamış olsalar bile oylamaya değer bulduğu önerileri imzalamaya davet edilir. Yeterli imza toplayan öneriler üçüncü aşamaya geçer.

• Oylama (19–21 Ekim). Tüm HOPR token sahipleri ve stake yapanlar, hem HOPR token, hem de DAI oylamaları için tercih ettikleri tekliflere oy verir.

Tüm aşamalar saat 15:00’de başlayacaktır. Tartışma ve Referandum aşamaları, bir sonraki aşamayı ayarlamak için iki saat ara verecektir. Oylama aşaması saat 15:00’de sona erecektir. Yazılan tüm zamanlar Türkiye saatidir.

TEŞVİKLER

Daha önce olduğu gibi, tartışma ve referandum aşamalarına katılanlar için teşvikler olacaktır. Yapıcı tartışma ve teklifleri ödüllendirmek için 50.000 HOPR tokeni bulunmaktadır. Ek olarak, katılımcılara, stake programımızda %10 APR artışı sağlayan Diamond NFT ile “DAO Katılımcısı” NFT’leri verilecektir.

Oylar token ile teşvik edilmeyecektir. Oy veren herkes Bronz “DAO Katılımcısı” NFT’ye hak kazanacaktır.

DAO deneyimi önümüzdeki hafta başlayacak olmasına rağmen şimdiden HOPR topluluğu ve ekosistemine en çok neyin fayda sağlayacağını düşünmeye başlayabilirsiniz. Fikirlerinizi duymaktan heyecan duyuyoruz!

Rik Krieger
HOPR Co-Founder