HOPR Farm — Hasata katılmalı mısınız?

HOPR Farm’ın 13 sezonunun ilki 30 Mart Salı günü 12141500 bloğunda başlayacak ve bununla birlikte likidite ödülü olarak 5 milyon HOPR token dağıtımı yapılacak.

Önceki bir gönderide nasıl likidite sağlanacağına ve farma nasıl başlanacağına dair bir özet sunmuştuk. Dilerseniz bir dakika içinde tüm süreci gösteren videoyu buradan izleyebilirsiniz. HOPR Farm arayüzü https://hopr-farm.eth.link/ adresinde bulunabilir.

Ancak katılmaya veya katılmamaya nasıl karar verebilirsiniz? Bu makale, bir karara varmanıza yardımcı olmak için likidite, süreksiz zarar sağlama konusunda biraz daha arka plan sağlayacak ve Farm da yer alan bazı işlem maliyetleri için tahminler sağlamaya yardımcı olacaktır.

Açıkçası, size ne yapacağınızı söyleyemeyiz. Buradaki bilgiler yalnızca bilgi sağlama amaçlıdır ve finansal tavsiye olarak yorumlanamaz. Ayrıca işleri biraz basitleştireceğiz: Bu makale boyunca, hesaplama kolaylığı için 1 HOPR = 0,80 $, 1 ETH = 1.600 $ ve 1 DAI = 1 $ olduğunu varsayacağız. Piyasa koşulları değiştikçe tüm bu değerlerin değişebileceğini ve değişeceğini unutmayın (tüm stabilcoinler gibi sabitinden sapabilen DAI için bile). Örneğin, yazı yazılırken, HOPR ve ETH için bu değerlemeler oldukça kötümser görünüyor!

image

Likidite Sağlama - Temel Bilgiler

UYARI: Bir likidite sağlayıcısı olarak hareket etmek, önemli bir kalıcı kayıp riski taşır. Kendi sorumluluğunuzda ilerleyin ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz fonları taahhüt edin.

Uniswap gibi merkezi olmayan bir borsada likidite sağlayıcısı olarak hareket ettiğinizde, havuzun her iki tarafına da eşit değerde varlık sağlarsınız. Bu havuzlanmış varlıklar, daha sonra işlem yapmak isteyen diğer kullanıcılar için kullanılabilir. https://uniswap.org/docs/v2/core-concepts/pools/
Varsayılan 1 HOPR = 0.8 DAI fiyatımızı alarak, havuza 10.000 HOPR koyarsanız, diğer tarafta eşleştirmek için 8.000 DAI eklemeniz gerekir. DAI, USD’ye sabitlenmiş bir stablecoin’dir, bu nedenle toplamda iki varlık arasında eşit bir şekilde bölünmüş olarak 16.000 $ likidite sağlıyorsunuz.
Havuz 1 milyon HOPR içeriyorsa (800.000 DAI ile eşleşecek), toplam likiditenin% 1’ini sağlıyor olacaksınız. Bu katkıyı temsil eden bir miktar UNI-V2 “likidite tokeni” alacaksınız. Bunlar daha sonra katkınızı ve tahakkuk eden ödülleri nakde çevirmek için havuza geri gönderilebilir.

İnsanlar daha sonra likidite ekler veya çıkarırsa, sağlayacağınız yüzde buna göre değişir, ancak havuzdaki toplam tutarlar da sırayla değiştiğinden bu önemli değildir. Yine de, bu örnekleri basitleştirmek adına, sizden sonra kimsenin likidite eklemediğini veya kaldırmadığını ve sağladığınız likiditenin toplamın% 1’ini temsil etmeye devam ettiğini varsayacağız.

Bu yüzde rakamı önemlidir, çünkü o anda sağladığınız varlıkların ham miktarlarını DEĞİL, havuzdan sonunda likiditenizi çektiğinizde ne kadar alacağınızı belirleyen şey budur.

Çünkü tabii ki fiyatlar değişebilir. Piyasa 1 HOPR’nin artık 1 DAI değerinde olduğuna karar verirse, insanlar geçici arbitraj fırsatından yararlanacak ve HOPR / DAI oranı bu değerleme eşleşene kadar havuza ticaret yapacaklardır. Daha sonra 894.000 HOPR ve 894.000 DAI civarında stabilize olmasını bekleriz (bu sayıların nasıl hesaplandığına dair daha fazla bilgi için, iadelerle ilgili Uniswap makalesine bakın).

Şimdi likiditenizi kaldırmaya karar verirseniz, bu değerlerin% 1’ini veya kabaca 8,940 HOPR ve 8,940 DAI alırsınız.

Ve tabii ki fiyat diğer yöne doğru hareket edebilir. HOPR’nin piyasa değerinin 1 HOPR = 0.6 DAI olacak şekilde değiştiğini hayal edersek, arbitrajcıların havuzda 1.154.000 HOPR ve 692.000 DAI’ye yerleşene kadar işlem yapmasını bekleriz. Bu durumda, likiditenizi kaldırmak sizi kabaca 11.540 HOPR ve 6.920 DAI’yi netleştirecektir.

Impermanent Loss(Kalıcı Kayıp)

HOPR fiyatının bir örnekte 0,20 $ artarken diğerinde 0,20 $ düşmesine rağmen, her iki durumda da orijinal 10.000 HOPR ve 8.000 DAI’ye göre kaybedeceğinizdir.

HOPR değerinin 1 DAI’ye yükselmesi durumunda (1 DAI’nin 1 dolara sabitlendiğini hatırlayarak), tutarsanız 18.000 dolar değerinde tokeniniz olur, ancak havuzu kullandıktan sonra yalnızca 17.880 dolar olur. 120 $ 'lık göreceli bir kayıp.

HOPR değerinin 0.6 DAI’ye düştüğü durumda, tutarsanız 14.000 $ değerinde tokeniniz olur, ancak havuzu kullandıktan sonra yalnızca 13.844 $ 'a sahipsiniz. 156 $ 'lık göreceli bir kayıp.

Dolayısıyla HOPR değer kazanır veya kaybederse, havuzun dışında tutmaya göre kaybedersiniz. Buna kalıcı kayıp denir, çünkü kayıplar yalnızca havuzdan çıktığınızda ortaya çıkar. En iyi sonuç, değerler aynı kaldığında ortaya çıkar, ancak o zaman bile yalnızca koyduğunuz şeyi çıkarırsınız.

Öyleyse bu bir kaybet-kaybet oyunu ise neden birisi likidite sağlar ki? Cevap likidite madenciliği ödülleridir. Uniswap, tüm likidite sağlayıcıları arasında dağıtılan her işlem için% 0,3 ücret alır. Bu durumda, toplam likiditenin% 1’ini sağlayarak, havuzdaki her ticaretin% 0,003’ünü alırsınız. Kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak fiyatın çok fazla değişmediği oldukça aktif bir havuzsa, bu hızla artabilir.

Genesis DAO tarafından zorunlu kılınan 5 milyon HOPR hükmünde olduğu gibi, standart ücretlerin üzerine özel madencilik ödülleri olduğunda bu tazminat daha da yüksektir.

Uniswap Ücretleri ve Farm Ödülleri

Öncelikle Uniswap ücretlerine bakalım. Havuza yapılan her işlem, sağladıkları miktara göre tüm likidite sağlayıcıları arasında% 0,3 oranında bir ücret dağılımına neden olur. Burada, ÇOK fazla likidite sağlamayı planlamadığınız sürece, kalıcı kaybınızı yenme olasılığınız düşüktür. Bunun nedeni, Genesis DAO’nun şu anda 30 milyon dolardan fazla likidite veya havuzdaki toplam likiditenin neredeyse% 90’ını sağlıyor olmasıdır. Bu, aslanın ücretlerdeki payını da artırdığı anlamına gelir (bunların hepsi otomatik olarak havuza yeniden yatırılır).

HOPR Farm bunun için: likidite sağlayıcıları için ekstra ödül olarak 5 milyon HOPR token sağlayarak, umarız ki DAO’nun birkaç ay içinde çok fazla dalgalanma yaratmadan varlıklarını çeşitlendirebilmesi için yeterince yeni likidite eklenecektir.

Varsayılan HOPR token fiyatımız olan 0,80 ABD doları, ödüllerde 13 haftaya bölünmüş 4 milyon ABD doları veya haftada 300.000 ABD dolarının biraz üzerindedir.

Öyleyse, Farm ödüllerinin katılmak için yeterli olup olmadığına nasıl karar verebilirsiniz? Ne kadar likidite sağlamak istediğinizi ve maliyetlerin ne kadar olacağını düşünmeniz gerekir. Ayrıca, farm da kaç katılımcı olduğunu ve ne kadar likidite sağladıklarını da göz önünde bulundurmanız gerekir, çünkü ödülleri bu kişi ile paylaşacaksınız. Genesis DAO’nun farma KATILMAYACAĞINI, sadece likidite havuzuna katılacağını unutmayın.

Farm için bazı temel analizler burada bulunabilir: https://duneanalytics.com/qyuqianchen/Farm

Farm da UNI-V2’de toplam miktarı, katılımcı sayısını ve en çok katkıda bulunanları gösteren bir liderlik tablosunu görebilirsiniz.

image

Farm İşlemleri

Gaz fiyatları çok yüksek ve çok az düşüş belirtisi gösterdiği için, HOPR Farm gibi akıllı bir sözleşmeyle bir etkileşimin kaç işlem gerektireceğini bilmek hayati önem taşıyor. Her işlemin maliyeti en az 10 $ olduğunda, çok hızlı bir şekilde toplanabilir.

HOPR Farmı ile ilgili tüm adımları önceki blogumuzda görebilirsiniz. Baştan sona kadar gereken en az altı işlem vardır ve bunların her biri farklı miktarda gaz gerektirir (aşağıda parantez içinde gösterilmiştir).

  1. Uniswap’te HOPR’yi onaylayın (45k)
  2. Uniswap’te DAI’yi onaylayın (45k)
  3. Üniversite havuzuna likidite olarak HOPR ve DAI ekleyin (215k)
  4. Aldığınız UNI-V2’yi HOPR Farmına (432k) ekleyin
  5. Farmı bitirdikten sonra HOPR farmı kapatın (220k)
  6. DAI ve HOPR’nizi (250k) geri almak için UNI-V2’yi Ünite havuzuna iade edin

Bu, birkaç şeyi varsayar: likidite olarak sağlamak istediğiniz hem DAI hem de HOPR’ye sahipsiniz, ancak bu, HOPR-DAI UNI havuzunu ilk kez kullanıyorsunuz. Ayrıca, UNI-V2’yi yalnızca bir kez yatırdığınızı ve devam ederken hasat yapıp yeniden yatırım yapmadığınızı da varsayar.

Bu, işlemler için 125 GWei’lik bir gaz fiyatı belirlediğinizi varsayarak, mutlak minimum gaz harcaması 1,207,000 veya 0,15 ETH anlamına gelir. 1600$ 'lık varsayılan ETH fiyatımızla, bu, baştan sona katılmak için minimum 240$ gaz ücreti, ki bu da az bir miktar değil!

Yine de, HOPR Farm’ın ödül olarak 5 milyon HOPR tokeni var. HOPR başına 0,80$ 'lık bir fiyat varsayarsak (yazı yazarken biraz düşük), bu gaz maliyetlerini düşürmek için bu ödüllerin% 0,006’sını talep etmeniz gerekir, bu da toplam UNI’nin en az% 0,006’sını sağlamak anlamına gelir. -Farm V2. Ancak bu, ne kadar HOPR veya DAI sağlamanız gerektiği anlamına gelir

UNI-V2

Uniswap’teki HOPR-DAI havuzuna likidite sağladığınızda, karşılığında UNI-V2 tokenleri alırsınız. Likiditenizi geri çekmek istediğinizde, bu UNI-V2’yi havuza iade edersiniz. Ekstra ödüllere erişmek için HOPR Farmına “yerleştirdiğiniz” bu UNI-V2 ile aynıdır. Ancak likidite sağlamak için kaç tane UNI-V2 alacaksınız? Bu, iki şeye dayanır: havuzun mevcut boyutu ve eklediğiniz likidite miktarı.

UNI-V2 likidite sağladığınızda basılır ve paraya çevirdiğinizde yakılır. Alacağınız UNI-V2 miktarını belirlemek için, katkınızı havuzun toplam değerinin yüzdesi olarak hesaplayın ve ardından bu yüzdeyi alın. UNI-V2 kaynağı. Yazım sırasında, HOPR-DAI havuzu için UNI-V2’nin maksimum sirkülasyonu, havuzda birleştirilmiş yaklaşık 40,5 milyon dolarlık HOPR ve DAI’yi temsil eden yaklaşık 20,5 milyondur.

Dolayısıyla, örneğin, birleştirilmiş HOPR ve DAI olarak 1.000 USD sağladıysanız, toplam likiditenin% 0,0025’ini sağlıyor olacaksınız. Bu nedenle, UNI-V2 tedariğinin% 0,0025’ini veya 506 UNI-V2’yi alırsınız. Yazma sırasında, Farm da yaklaşık 2,5 milyon UNI-V2 ile, 506’nız toplamın% 0,02’sini temsil eder ve dolayısıyla ödüllerin% 0,02’sini alır. Bu, geçmişteki maliyetleri telafi etmek için gerektiği şekilde hesapladığımız tutardan yaklaşık 3 kat daha yüksektir (% 0,006).

Hiçbir şeyin değişmediğini varsayarsak, bu tüm dönem boyunca 1.000 HOPR veya sezon başına 75 HOPR olacaktır.

Elbette, Farm UNI-V2 katkısı ne kadar çok insan olursa, payınız o kadar düşük olacaktır, bu yüzden her zaman mevcut rakamları kontrol edin. Ve bu örneğin benzin maliyetlerini düşürmekle ilgili olduğunu unutmayın. Bu, elde tutmaktan ziyade likidite sağlamaktan kaynaklanan kalıcı bir zararı kapsamaz ve gaz fiyatlarının sabit kaldığını varsayar.

Sezonlara Göz Atın!

Son bir nokta: HOPR farm da 13 mevsimi, orijinal DAO teklifinin üç aylık şartını yerine getirmek için her biri yaklaşık bir hafta olacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, farm için akıllı sözleşme, zamanın geçişini bloklar aracılığıyla izler. Her sezon, ortalama 13,5 saniye blok süresine göre 44.800 blok uzunluğundadır. Blok süreleri önemli ölçüde değişebileceğinden, her sezon için başlangıç ve bitiş saatleri de her hafta planlanan saat olan TSİ 16:00 'den sapacaktır. Sezonlar boyunca mevcut ilerlemeyi görmek için https://hopr-farm.eth.link/ adresindeki farm arayüzünü kontrol ettiğinizden emin olun.

Her sezon başladığında kesin bloklar, amaçlanan başlangıç tarihi ve bu bloğun gerçekte ne zaman ulaşılacağını tahmin eden bir geri sayım bağlantısı ile birlikte aşağıda listelenmiştir (bu hesaplamayı nasıl yaptığından tam olarak emin değiliz ve dinamik olarak güncellenir, bu yüzden düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun).

1.Sezon: 30 Mart Blok 12141500
2. Sezon: 6 Nisan Blok 12186300
3. Sezon: 13 Nisan Blok 12231100
4. Sezon : 20 Nisan Blok 12275900
5. Sezon : 27 Nisan Blog 12320700
6. Sezon: 4 Mayıs Blok 12365500
7. Sezon: 11 Mayıs Blok 12410300
8. Sezon: 18 Mayıs Blok 12455100
9. Sezon: 25 Mayıs Blok 12499900
10.Sezon : 1 Haziran Blok 12544700
11.Sezon: 8 Haziran Blok 12589500
12.Sezon 15 Haziran Blok 12634300
13 Sezon 22 Haziran Blok 12679100
Farm Bitiş Tarihi: 29 Haziran Blok 12723900